free web design templates

Çevre Dostu Soğutma Demonstrasyon Projesi’nde Adım Adım

SOSİAD (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği), iklim değişikliği ile mücadeleye destek veren ve bir UNIDO (Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü) projesi olan “Küresel Isınmayla Mücadelede Çevre Dostu Soğutma” farkındalık projesinin çalışmalarına 6 Mayıs 2019 tarihinde And Plaza Workinton’da gerçekleştirdiği toplantı ile başladı. Belirlenecek üç ayrı ticari soğutma sisteminde mevcut soğutucu akışkanın çevre dostu alternatifi ile değiştirilerek sonuçlarının yapılan test ve ölçümlerle değerlendirilmesi, son kullanıcılar ve sektörle etkin biçimde paylaşılması olarak özetlenebilecek çalışmanın Proje Koordinatörü Kıvanç Aslantaş başkanlığında toplanan proje ekibi, şu isimlerden oluştu: Proje Koordinatörü ve Sözleşme Ekip Lideri Kıvanç Aslantaş, İdari Ekip Lideri Buğra Alp Buldur, Ekip Üyesi Sıla Dinç, Teknik Ekip Lideri Dr. Kadir İsa, Ekip Üyesi Engin Sökmen. 

Toplantıda, UNIDO ile yapılan anlaşmaya göre; üç ayrı ilde farkındalık etkinliği ve seminer düzenlenmesi gereği doğrultusunda, iller seminer tarih sırasına göre; İzmir, Ankara ve İstanbul olarak kararlaştırıldı. UNIDO’ya sunulacak Birinci İlerleme Raporu'nun başlıkları; Program detayları, Demonstrasyon saha listesi, Malzeme listesi, Son kullanıcılar ve Mevcut sistemlerin durum raporu olarak belirlendi.

Proje Ekibi Mayıs ayı içinde 10, 13, 20, 27 ve 31 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantılarda da Birinci İlerleme Raporu’nun tamamlanması öncesinde İstanbul’a gelecek iki UNIDO yetkilisine bir ön sunum yapılmasına ve görüş alınmasına karar verdi. Bir sonraki toplantı ile birlikte farkındalık projesinin tanıtım çalışmalarına başlanması ve bu konudaki stratejik yol haritasının belirlenmesi de karara bağlandı. Projede görev alacak iletişim ajansı, proje hakkında bilgilendirildi. Düzenlenecek organizasyonlar için etkinlik firması belirlendi. Üç ilde gerçekleşecek demonstrasyonlar için marketler ve son kullanıcılar saptandı.

Haziran ayında proje ekibinin gerçekleştirdiği beş toplantıda; UNIDO temsilcisi Natasha Kochova'ya sözleşme içerisinde yer alan maddelerin mevcut durum sunumu yapıldı. Şehir bazında ulusal farkındalık aktiviteleri, saha uygulamasına ait yer firma ve malzeme miktarları listelendi. Sosiad Demonstrasyon Projesi'nin tüm taslak çalışması çıkarıldı. Natasha Kochova projenin başarılı olması halinde 2019 sonu itibarı ile yeni bir proje almak için gerekli fonun ayrılabileceği bilgisini verdi. 26 Haziran tarihinin Dünya Soğutma Günü olarak bu yıl ilk kez kutlanacak oluşu vesilesi ile projenin sektöre lansmanının bu tarihte yapılmasına karar verildi. Proje 26 Haziran’a İstanbul Point Otel’de düzenlenen bir toplantı ve kokteyl programı ile basına ve sektör temsilcilerine sunuldu.