website maker

Demonstrasyon Projesi İkinci İlerleme Raporu UNIDO’ya sunulmak üzere Hazırlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nde Düşük Küresel Isınma Potansiyeline (GWP) Sahip Soğutkanlarının Teşvik Edilmesi İçin Pilot Çalışmaları da İçeren Demonstrasyon Projesi’nin 2. İlerleme Raporu Natasha Kochova’nın katılımıyla gerçekleşen iki günlük çalıştayla tamamlandı.

Raporda, projenin başlangıcı itibariyle günümüze kadarki süreçte gerçekleştirilen faaliyetler özetlendi. Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) ile Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği (SOSİAD) arasında imzalanan, UNIDO’nun 120632 no’lu proje protokolü çerçevesinde gerçekleşecek çalışmalar hakkında belirlenen adımlara yer verildi.  Proje koordinatörü Kıvanç Aslantaş’ın başkanlığında CVK Bosphorus Otel’de gerçekleşen ilk günkü toplantının ardından saha ziyaretleri yapıldı. İstanbul’daki üç pilot uygulamayı gerçekleştiren Envoytec’in Genel Müdürü Yener Tekcan da proje ekibine eşlik etti. Teknik Ekip Lideri Dr. Kadir İsa, SOSİAD Dernek Müdürü Kemal Öz, Engin Sökmen, Sıla Dinç, Furkan Göl ve Natasha Kochova’nın da katılımıyla Sarıyer Market Ferahevler Şubesi’ndeki saha ziyaretinin ardından Sarıyer Market Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Korkmaz ile de görüşüldü.

İkinci gün AND Plaza Workinton’da yapılan toplantıya projeye destek olan firmalardan Erkasis Soğutma ve Etix Events de katılım sağladı. Çalışmalar sırasında Dr. Kadir İsa projenin amacına uygun olarak mevcut sistemlerin dönüşüm sonrası ön değerlendirmesi enerji verimliliği açısından yapılacağını ve düşük GWP’li bir alternatife dönüştürülmesi ile yeni sistemin iklim etki analizi ve yaşam döngüsü analizi de irdeleneceğini belirterek yapılacak olan etkinliklerde katılımcılarla bunların karşılıklı olarak değerlendirileceğini de ekledi.

Türkiye Hükümeti’nin, HCFC-22 içeren yeni cihaz ve sistemlerin ithalatı ve kurulumuna yasak koyma kararlılığı vurgulandı. Demonstrasyon Projesi, ülkede Küresel Isınma Potansiyeli yüksek gazların gezegeni tehdit eden riskleri karşısında, Düşük Küresel Isınma Potansiyeline sahip çevre dostu soğutkanların kullanımının yaygınlaşmasını teşvik edecek bir farkındalık yaratmaktır. Bunun için, belirlenen beş tesisten ikisinde enerji ölçüm ve analizlerinin yapılmasının yanı sıra mevcut üç tesisin soğutucu sistemlerindeki soğutkanın, çevre dostu alternatif soğutkanlar ile uzaktan izleme ve yeni nesil elektronik kontrol ve bunun gibi uygulamalarla başarılı bir şekilde dönüştürülmesi ve HCFC dışındaki yeni teknolojilerin dönüşüm sonrasındaki sonuçlarını ilgili kamuoyu ile düzenlenecek toplantılar aracılığı ile paylaşılması sağlanacak.

Proje kapsamında gerçekleşecek beş pilot uygulamanın sonuç verileri, üç etkinlik çerçevesinde kanaat önderleri ile sektör paydaşlarının yanı sıra son kullanıcılara da sunulacak. Demonstrasyon Projesi’nin saha uygulaması kısmının 3 ayrı şehirde toplam 5 tesiste yapılacak çalışmalarla tamamlanması planlanıyor.

- İstanbul’da 3 adet yerel perakende (Sarıyer Market Ferahevler & Etiler Şubesi, Çağrı Market Fikirtepe Şubesi) zincir    
   mağazalarda R22 yerine alternatif soğutkan olarak R448A & R452A uygulaması
- İzmir’de mevcut (Unilever Kemalpaşa) 1 adet NH3 & CO2 kaskad uygulamasının sadece NH3 ile kullanılan bir sisitem ile
   karşılaştırılması
- Ankara’da mevcut (Eti Soda) 1 adet R1233zd proses chiller uygulamasının R134 kullanılan bir sistem ile karşılaştırılması

Demonstarsyon Projesi çerçevesinde SOSİAD Proje Ekibine saha uygulamaları konusunda Envoytec, Erkasis ve Trane firmaları tarafından destek sağlanmaktadır. Projenin pilot saha uygulaması faaliyetlerinin Eylül (2019) ayı sonuna kadar tamamlanması ve etkinlikler ile birlikte 31 Aralık 2019 tarihine kadar sonlandırılması planlanıyor.

Demonstrasyon Projesi’nin tamamlanmasıyla, temel olarak, HCFC-22 alternatifleri konusundaki farkındalığın artması ve hizmet sektörü paydaşlarının konuya daha fazla ilgisinin çekilmesi beklenmektedir.

5 Kasım, 26 Kasım ve 17 Aralık 2019 tarihlerinde sırasıyla İzmir, Ankara ve İstanbul'daki tematik toplantıların yanı sıra son kullanıcılarla birlikte tematik toplantılar yapılacak. Seminerler günün ilk yarısında 14:00'e kadar gerçekleştirilecek ve sonrasında pilot projeler için saha ziyareti gerçekleştirilecek.

Farkındalık yaratma sürecinin diğer adımları arasında, 2-5 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da ISK-SODEX fuarında, SOSİAD standındaki bilgilendirmeler, 3 Ekim günü öğleden sonra düzenlenecek F-Gaz Semineri sırasında ve 4 Ekim akşamı verilecek Soğutmacılar Yemeği’ndeki sunumlar, projeye ait mikro web sitesi ve elektronik periyodik bültenler, basın bültenleri ve tanıtım materyalleri bulunuyor.